Yosun Duvar ve Dikey Bahçe Arasındaki Farklar

Ülkemizde ve dünyada nüfusun hızlı ve kontrolsüz bir şekilde artmasının sonucunda doğal ve yeşil alanlar, şehrin dışına doğru itilmeye başladı. Her ne kadar beton yapıların kenarlarına küçük peyzaj düzenlemeleri iliştirilmiş olsa da bu, yeşil alana olan talebi asla karışlamamaktadır. Bu noktada insanların doğal yeşil alan ihtiyacını karşılamak için yosun duvar ve dikey bahçe sistemleri geliştirilmiştir.

Her ne kadar dikey bahçe sistemleri ve yosun duvarlar sağlamış oldukları yeşil alanlar nedeniyle benzerlik gösterse de temelde birbirinden farklıdır. Yosun duvarlar aslında dikey bahçelerin bir kolu olarak değerlendirilebilir. Dikey bahçe sistemlerinden farklı olarak özel bir mumyalama sistemi ile stabilize edilir. Stabilize işlemi ise doğal yosundan oluşan malzemenin birkaç prosesten geçirilmesi ile gerçekleşir. Bunun sonucunda dokusunu ve rengini koruyarak uzun süreler boyunca duvarları süsleyebilir.

Mumyalanan bitkilerin tabi tutulduğu bu işlemler sonucunda yosun duvarlarınız 8 yıla kadar ilk günkü gibi kalarak tazeliğini koruyabilmektedir. Yosun duvarlar, dikey bahçenin alt kolu olarak değerlendirilirken kullanıldıkları ortama göre de birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Yosun duvarların kullanımı, aşırı nemli ortamlar ve ışık alan duvarlarda ömürleri kısalacağı için bu alanlarda pek tavsiye edilmemektedir. Fakat dikey bahçe ya da bir diğer adı ile yaşayan duvar uygulamalarını, canlı bitki kullanılarak yapıldığı için çatı katı teraslarınızda, bahçe oluşturan avlularda ya da transit yollarda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Dikey bahçe uygulamalarınızı ayrıca üstünü kapatmayı istediğiniz tüm beton zeminlerinde kullanarak estetik görüntü oluşturabilirsiniz.

Eğer bitki bakmayı seviyorsanız dikey bahçe uygulamaları bakım da gerektirdiğinden ötürü bitki bakma hobinizi karşılarken bir yandan da göz zevkinize hitap etmektedir. Yosun duvar uygulamalarının dikey bahçe uygulamalarından bir diğer farkı da bakım gerektirmemesidir. Eğer evinizde ya da bulunduğunuz mekanda hem yeşil alan istiyor hem de bitki bakımında zorlanıyorsanız sadece bir toz bez ile silerek bakımı tamamlanan bu uygulamayı evinizde tercih etmeniz sizi mutlu edecektir.

Yosun duvar uygulamalarının dikey bahçe uygulamalarına göre bir diğer avantajı ise yüksek frekanslı sesleri absorbe etme ve doğal olarak ses koruma özelliğidir. Bu özelliği sayesinde kapalı alanlarda gürültü ve yankılanmayı azaltmaktadır.

Share your love

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir